RESULTS UPDATE
(Mar – Apr , 2023)
CONGRATULATIONS!
You worked so hard and pushed your abilities to the limit to make this success happen. Congratulations!
The Bus Driver
Written By – Frank P Mancuso
Winner – Best Script / Screenplay Category
Brothers of Babylon
Written By – Gabriel Womack
Winner – Best Script / Screenplay Category
Pirates of Hormuz
Written By – Mark John Alden
Finalist – Best Unproduced Script Category
100 of the Best
Directed By – Matt Bland
Writer – Paul Hodgson
Winner – Best Short Documentary Film Category
Music Next Door
Written By – Sydney Bennett
Winner – Best Short Script Category
The Bowling Alley
Written By – Sydney Bennett
Finalist – Best Short Script & Best Unproduced Script Category
Telenovela
Directed By – Simone Arrighi
Written By – Marcello March. Mereu
Winner – Best Music Video Category
The Tragedy of the Spaceship Urban Crow
Directed By – Hiroaki Hirakata
Winner – Best Music Video Category
Sayonara_TOKYO / The Apocalypse of URBAN CROW
Directed By – Hiroaki Hirakata
Finalist – Best Original Music Category
The Art of Sneakiness
Directed By – Joe Boi
Winner – Best Director, Best Cinematographer & Best Actress Category
Finalist – Best Comedy Film Category
Jacked
Directed By – Jennifer P. Jackson
Winner – Best Short Film & Best Cinematographer Category
Thread Threat
Directed By – Konstantina Sofokleous
Finalist – Best Animation Film Category
Inked in Blood
Written By – Paul Corricelli
Winner – Best Unproduced Script Category
Change The World
Directed By – Angelena Bonet
Winner – Best Women’s Film Category
The Time of Your Life
Directed By – Frank Juarez
Written By – Mofieni Iniya
Winner – Five Minute Film Category
Richard Spong
Written By – Terry Luke Podnar
Winner – Best Script / Screenplay Category
Side Piece Agency
Directed By – Jennifer P. Jackson
Finalist- Best Acting Ensemble Category
Queen Vernita’s Guide to the Solar system
Written By – Dawn Menge
Winner – Best Animated Screenplay Category
The Orphanage for Records
Directed By – Remo Carlo Notarianni
Winner – Best Short Documentary Film Category
Its Shadow
Directed By – Kenro Kokubu
Finalist – Best Horror Film Category
Spirit of the Wolf
Written By – Pamela PerryGoulardt
Finalist – Best Script / Screenplay
NONNO
Directed By – Zev Howley
Winner – Best Short Film Category
Asleep Blinking
Directed By – Michael Alexander Lopez
Winner – Best Short Film Category
Light Em’ Up
Written By – Sami Garcia
Winner – Best Script / Screenplay Category
Phoenix Incident
Directed By – Keith Arem
Winner – Best Horror Film Category
Millions in Manila
Written By – Jeffrey Milne
Finalist – Best Script / Screenplay Category
BELIEVE
Directed By – Edward Monge
Winner – Best Short Film & Best Director Category
Rain Down On Me
Directed By – Monique Grimme
Music Artists – Jeremy and Christine Stork
Winner – Best Music Video Category
Bucket
Directed By – Lauren Crossley
Finalist – Five Minute Film Category
Vanished
Directed By – Benjamin Suchman
Finalist – Best Ten Minutes film Category
A Rather Lovely Thing
Written By – Casey Mensing
Winner – Best Unproduced Script Category
I See You
Directed By – Kristen Desantis & Corey Davis
Written By – Kristen Desantis
Winner – Best Short Film Category
Finalist – Best Actor Category
Lonesome Highway Superstar
Directed By – Chris Ianuzzi
Written By – Ethem Serkan Sökmen
Winner – Best Music Video Category
Sins of Searcy
Written By – Frank J Costantino
Winner – Best Script / Screenplay Category
Black Sand
Written By – Nathanial Dieter House
Finalist – Best Unproduced Script Category
Devil in the Dark
Written By – Michelle Dowlan
Winner – Best Unproduced Script Category